Funktionsrätt Värmland har infört ett digitalt bokningssystem för våra möteslokaler. Systemet ersätter den tidigare bokningspärmen från och med 1 januari.
Så fungerar det
Med ett föreningskonto kan medlemsföreningar:
- se vilka tider som är upptagna
- se vilka lokaler som är bokade
- skicka in en bokningsförfrågan
Endast kansliet kan se vem som har gjort en bokning eller vilka förfrågningar som väntar på besked. Systemet visar enbart tider och lokaler, av säkerhetsskäl.
Det går inte att skicka en bokningsförfrågan för en tid som redan är bokad. Om tiden är upptagen går den helt enkelt inte att välja.
Få ett föreningskonto
För att få ett föreningskonto kontaktar ni oss och anger den mejladress kontot ska kopplas till. Vi rekommenderar en adress som hela styrelsen har tillgång till.
När kontot är skapat får ni ett mejl med en länk där ni själva väljer lösenord.
Behöver ni hjälp?
Det är helt frivilligt att använda systemet själva. Kansliet hjälper gärna till att göra bokningen åt er – precis som tidigare.
Kontakt
Bokningar och frågor om lokaler:
Anette Forsén – anette.forsen@funktionsrattvarmland.se
Stefan Sjökvist – stefan.sjokvist@funktionsrattvarmland.se
Föreningskonto och inloggning:
Emma Lindh – emma.lindh@funktionsrattvarmland.se


